WOLONTARIAT w projekcie "Praga Gada. O międzywojniu"

Fundacja Animacja realizuje interdyscyplinarny projekt "Praga Gada. O międzywojniu" – do grudnia 2016 r. W projekcie realizowane są zadania: kursy komputerowe dla seniorów, wywiady i ich edycja, kursy ilustracji dla dzieci z seniorami jako nauczycielami, warsztaty retrospekcji, czyli wycieczki po Warszawie leciwym ogórkiem (Jelcz z lat 50.), opracowanie scenariuszy i wydanie trzeciego komiksu.

Poszukiwani wolontariusze

Przede wszystkim 2 wolontariuszy z podstawową umiejętnością obsługi komputera do pomocy przy szkoleniach komputerowych dla seniorów. Odbywać się one będą we wrześniu w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie. Kursy prowadzone będę przez trenerkę i rolą wolontariuszy będzie wspomaganie seniorów w ich pierwszych krokach z obsługą komputera. Do zadań wolontariusza należeć będzie także przygotowanie stanowisk komputerowych - wyjmowanie i chowanie sprzętu i odpowiednie ich oznaczenie oraz inne drobne zlecone prace.

Jeżeli chcesz wziąć udział w unikalnym projekcie promującym kompetencje kulturowe seniorów albo po prostu, chcesz zrobić coś pożytecznego, jesteś słowny i punktualny, czekają właśnie na Ciebie! Masz możliwość odbycia praktyk studenckich oraz otrzymać referencje. Podczas kursu zapewniany jest skromny posiłek, kawa, herbata oraz kontakt ze zdeterminowanymi do nauki, uśmiechniętymi seniorami, krewkimi Prażanami). Każdy wolontariusz dostanie także komiks z limitowanej serii „Praga Gada" (te niezwykłe komiksy stanowią adaptację wywiadów przeprowadzonych z najstarszymi mieszkańcami Warszawskiej Pragi).

Poszukiwani są również:

- wolontariusze towarzyszący seniorom podczas warsztatów retrospekcji, czyli powrotu do przeszłości, do historycznych miejsc prawobrzeżnej części Stolicy okresu międzywojnia i PRLu. Będzie ona przebiegać w formie autobusowej wycieczki z przewodnikiem. Planowane są dwie wycieczki (we wrześniu i październiku, każda trwająca ok. 4 godz., zakończone wspólnym posiłkiem, start i powrót ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie). Rola wolontariuszy nie będzie skomplikowana - zadbanie o bezpieczne usadowienie seniorów na miejscach i nawiązywanie kontaktu, wspólna rozmowa, której sprzyja kilkudziesięcioosobowa wycieczka);

- 2 wolontariuszy skanujących prace seniorów i retuszujących je cyfrowo, mile widziany własny skaner i program Photoshop, ale to nie wymóg;

- informatyk. Co do umiejętności, to przede wszystkim: znajomość zagadnień programowania obiektowego; doświadczenie z językami skryptowymi, chęć pracy z językiem Ruby i frameworkiem Ruby On Rails, względna autonomia w rozwiązywaniu problemów w zakresie aplikacji webowych. Najchętniej wolontariat, ale tu jest możliwość częściowej odpłatności, tyle że nie po stawkach komercyjnych.

Opcjonalnie: - osoba do transkrypcji fragmentów wywiadów z seniorami,

Podobnie jak przy szkoleniach komputerowych, wolontariuszom biorącym udział, w którejś ze wskazanych wyżej aktywności, oferowana jest możliwość odbycia praktyk, referencje oraz wysokiej jakości komiks z serii „Praga Gada".

Niezależnie od wolontariatu zaproszone są wszystkie osoby zainteresowane kontaktem z żywą historią, w szczególności stołecznym PRLem i międzywojniem do zapisywania się na wesołą wycieczkę międzykulturową zabytkowym autobusem po Warszawie z fajnym przewodnikiem i zakąskami, już we wrześniu i październiku (czas trwania ok. 4 godziny).

Wystarczy napisać na pragagada@gmail.com lub zatelefonować pod nr 730 303 025.

Zachęcamy do współdziałania z Fundacją Animacja!