Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dla kandydatów

Studia to z pewnością jeden z ważniejszych etapów w życiu. Właściwy wybór kierunku jest złożonym procesem, w trakcie którego rozważa się wiele argumentów. Warto by ten wybór był poprzedzony także analizą swoich doświadczeń i dotychczasowych pomysłów oraz rynku pracy.
Dobrze jest zwrócić uwagę na to jakie umiejętności i wiedzę powinien posiadać pracownik, którym kiedyś, po studiach będziemy chcieli być. Warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie czy kierunek, który wybieramy przybliży nas do tego celu? Czy chcemy wiązać swoją przyszłość z zawodem, który wydaje nam się, że dobrze znamy lub który podpowiadają nam rodzice?
Studia rzadko kiedy bywają celem samym w sobie. Najczęściej są niezbędnym etapem do osiągnięcia wymarzonej pracy. Pamiętajmy, że niezależnie od naszych akademickich osiągnięć
i aktywności, już od początku studiów niezmiernie ważne jest zdobywanie doświadczeń na rynku pracy.
Biuro Karier UW służy w tym swoją pomocą.

Studia nie są tylko kolejnym okresem edukacji. Nie myśl o nich jak o zdobywaniu świadectwa do następnej klasy.
Studia mają być wstępem do pracy zawodowej. Dlatego wybierając kierunek studiów myśl o nim jak o tym, z którym będzie związana Twoja przyszła praca.

 

 

 

 

 

Poradnik “Jak wybrać studia?”

 

JAK WYBIERAĆ STUDIA?

1. Bądź samodzielny.

Nie ulegaj presji rodziców, kolegów. Nie idź na studia tam, gdzie idzie Twoja najlepsza przyjaciółka, kolega. Nie musisz za wszelką cenę kontynuować tradycji rodzinnej.

2. Wybierz studia dające jak najszersze pole manewru zawodowego.

Zaraz po maturze masz prawo nie wiedzieć kim będziesz. Jeżeli więc nie masz pomysłu na siebie – wybierz kierunek, dający większe pole wyboru zawodu. Pamiętaj, że po licencjacie możesz jeszcze wiele zmienić w swoim życiu wybierając inny kierunek na studiach II stopnia. Możesz również wybierać studia międzykierunkowe, np. Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze lub Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne.

3. Zapoznaj się z programem studiów wybieranego kierunku.

Nie kieruj się jego nazwą. Prześledź zajęcia na poszczególnych latach. Czasami zajęcia najbardziej interesujące pojawiają się na II lub III roku. Nie zniechęcaj się więc po I roku. Twoje wyobrażenia o geografie, chemiku czy dziennikarzu mogą być wystawione na wielką próbę właśnie po I roku. Zapoznaj się z opisem sylwetki absolwenta – co można robić po każdym etapie studiów (po I i po II stopniu studiów). Zwróć uwagę na charakter zajęć: czy jest dużo wykładów czy jest więcej zajęć praktycznych w postaci ćwiczeń, laboratoriów, zajęć terenowych.

4. Nie traktuj swego wyboru jako decyzji na całe życie.

Doświadczenia amerykańskie mówią, że pracownik zmienia pracę, stanowisko, zawód ok. 5-7 razy w życiu. Wielu rozpoczyna od pracy u kogoś a kończy na swoim. Wielu wspina się po drabinie awansów w jednej firmie. Należy pamiętać zasady: otwartość na zmiany i kształcenie się przez całę życie. To przekłada się na ścieżkę kariery.

5. Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę – miej plan awaryjny.

Jak nie dostaniesz się na te wymarzone studia i na tej najlepszej uczelni, to może coś zbliżonego na tej uczelni lub wymarzone studia na innej uczelni. Ale również nie obstawiaj wszystkiego co oferuje dana uczelnia. Nie zawsze będzie okazja „przenieść” się między kierunkami, a frustracja pozostanie. Na rynku pracy nie zawsze jest najważniejszy kierunek studiów, ale umiejętności, które wyniesiesz ze studiów: umiejętność uczenia się i rozwiązywania problemów, analityczne myślenie, postawy.

 

Zanim wybierzesz studia: czytaj i pytaj!

JAKIE STUDIA NA UW MOGĘ WYBRAĆ?

Szczegóły oferty edukacyjnej i procesu rekrutacyjnego znajdziesz na stronie Biura ds. Rekrutacji UW.