Debata
28 listopada o godz. 14:00 odbędzie się debata w nowo otwartym budynku na Dziedzińcu Górnym Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele pracodawców, władz uczelni oraz absolwentów – gości podcastu “W zawodzie” realizowanego we współpracy Biura Karier, Klubu Absolwentów i Radia Kampus.
W czasie spotkania paneliści będą rozmawiać, m.in. na podane tematy:
- Jakie umiejętności pracodawcy cenią u humanistów?
- Wyzwania rynku pracy dla osób po kierunkach humanistycznych.
- Współpraca uczelni z pracodawcami i jej wpływ na rozwój kariery.
Moderacja: Klaudia Obrębska, prowadząca podcast „W zawodzie”.
Po debacie odbędzie się spotkanie networkingowe, w którym udział wezmą goście debaty, jak również studenci i zaproszeni przedstawiciele pracodawców oraz władz wydziałów i jednostek partnerskich. Mamy nadzieję, że Humanistyczne Dni Kariery rozpoczną dyskusję na temat przyszłości humanistów i pozwolą im zdobyć pewność siebie na rynku pracy.
Udział w debacie potwierdzili:
Prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia – dr hab. Maciej Raś – doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce (2019); doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce (2003). Od września 2024 roku prorektor. W latach 2020-2024 prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego (Kierownik Jednostki Dydaktycznej). Pracownik badawczo-dydaktyczny WNPiSM. Wcześniej m.in.: Pełnomocnik Dziekana Wydziału ds. doktorantów zagranicznych (w latach 2013–2020), Kierownik Studium Bezpieczeństwa Narodowego UW (2008–2014), Kierownik Podyplomowych Studiów Marketingu Kultury UW (2006–2014) oraz koordynator współpracy Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW z uczelniami rosyjskimi. Wykładał na uniwersytetach za granicą (m.in. w ChRL i Rosji) oraz wygłaszał referaty m.in. w Baltimore, Bonn, Chengdu, Frankfurcie nad Menem, Heidelbergu, Jerozolimie, Królewcu, Odessie, Moskwie, Nashville, Petersburgu, San Francisco, Sofii i Tokio.
Agata Jankowska – gościni podcastu “W zawodzie”. Dziennikarka, reportażystka i autorka książek. Specjalizuje się w tematach społecznych, biznesowych, ekonomicznych i psychologicznych. Publikowała w tygodniku “Przekrój” i magazynie “Wysokie Obcasy”. Przez lata związana z działem społecznym tygodnika “Wprost”. Prowadziła portal ekonomiaspoleczna.pl. Obecnie pisze do magazynu “Forbes Woman” i publikuje w magazynie “Elle”.
Robert Zydel – gość podcastu “W zawodzie”. Dyrektor Fabryki Czekolady E.Wedel. Absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Pełnił funkcję Dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wcześniej kierował Biurem Marketingu Miasta w Urzędzie m. st. Warszawy. Pracował również jako Consumer Insight Director w agencji kreatywnej Saatchi&Saatchi, a także manager w agencjach badawczych takich jak TNS czy IQS&QUANT.
dr Weronika Szemińska – językoznawczyni, tłumaczka, terminolożka, nauczycielka. Absolwentka języków specjalistycznych na UW w kombinacji angielski i niemiecki; następnie przez wiele lat naukowczyni i nauczycielka akademicka, autorka publikacji poświęconych słownikom terminologicznym i językowi prawa, twórczyni modeli nowatorskich słowników, które były przedmiotem jej doktoratu. Równolegle tłumaczka specjalizująca się głównie w prawie i prawoznawstwie. Od 2023 r. lingwistka komputerowa w zespole języka niemieckiego w Samsung R&D Institute Poland, gdzie uczy maszyny rozumieć ludzi oraz prowadzi szkolenia m.in. z umiejętności miękkich i językowych oraz programowania.
Anna Klingofer-Szostakowska – absolwentka UW, autorka ponad stu pięćdziesięciu przekładów literackich z języka angielskiego i hebrajskiego. Inicjatorka cyklu “Orientuj się w przekładzie”, poświęconego tłumaczeniom literackim z języków Azji i Afryki, organizowanego przez Wydział Orientalistyczny UW we współpracy z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie pod patronatem Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Członkini zarządu Oddziału Wschodniego STL, w latach 2020-2023 przewodnicząca zarządu. W latach 2022-2023 członkini zarządu Bałtyckiego Centrum Pisarzy i Tłumaczy w szwedzkim Visby. Na co dzień bada relacje władzy i przestrzeni w ramach Archeoorientalistyki na Wydziale Orientalistycznym UW. Najchętniej tłumaczy książki dla dzieci i młodzieży.
Filip Konopczyński – prawnik i kulturoznawca, absolwent UW. Dyrektor Biura Analiz i Badań w NASK Państwowym Instytucie Badawczym, ekspert ds. regulacji sztucznej inteligencji w Ministerstwie Cyfryzacji. W przeszłości pracował m.in. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, IDEAS NCBR czy Fundacji Panoptykon.